GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Wellness Sohbetleri : Vodafone

Bu Ay Vodafone’a sorduk: Çalışanlarınızın sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için neler yapıyorsunuz?

-Şirketinizde çalışanların well-being yani esenliği için ne yapıyorsunuz?

 

Çalışanlarımıza Sunduğumuz Sağlıklı Yaşam Olanakları:

 

- Spor salonu

-Spor kulüpleri

-Pilates, spor hocası

- Diyetisyen

- Psikolog

-Şirket doktoru ile sağlıklı yaşam projesi

 

Çalışma alanlarımızda refah seviyesini yükseltmenin yanı sıra çalışanlarımız ve aileleri için gerçekleştirdiğimiz sağlıklı yaşam projeleri ile onların hayatlarının daha sağlıklı hale gelmesini hedefliyoruz. 2007 yılından beri tüm Türkiye’de sağlık birimlerimiz poliklinik hizmetleri için yaklaşık ortalama 20.000 kez ziyaret ediliyor.

 

Çalışanlarımız ve Ailelerine Sunduğumuz Sağlık Programlarına Örnekler

 • Sağlık Seminerleri
 • Sigara Bırakma Programı
 • Sağlıklı Yaşam Programı
 • Gebe Takip Programı
 • Check up Hizmetleri
 • Engelli Çalışanlarımızın Takibi
 • Vodafone Türkiye Maraton’a Hazırlık Programı
 • İş Yaşam Dengesi Programı
 • İşitme Testi
 • Aşı Uygulamaları
 • Göz Taraması

 

Sigarasız Hayat Sağlıklı Hayat Programı

“Sigarasız Hayat Sağlıklı Hayat Programı” ile sigara bağımlısı çalışanlarımıza bu alışkanlıktan vazgeçebilmeleri için iş yeri hekimlerimizin kontrolünde destek sunuyoruz.

İşyeri hekimleri sigara bıraktırma programı ile çalışanları gözlem altına alıyor. Bu program ile sigarayı bırakan çalışanlarımız alışveriş puanı hediye ediyoruz.Ocak 2013 tarihinde başladığımız program ile 290 çalışanımız programa başvurarak sigara bırakmak için gönüllü oldu.

 

Sağlıklı Yaşam Programı

“Sağlıklı Yaşam Programı” sayesinde özellikle kilo vermek isteyen çalışanlarımıza, iş yeri hekimlerimizin kontrolünde destek sunuyoruz. Ocak 2013 tarihinden buyana 473 kişi programa başvurarak iş yeri hekimlerimizin gözetiminde kilo vermek için gönüllü oldu. Body Mass Indexine göre işyeri hekimleri kontrolünde kilo veren çalışanlar alışverişleri sırasında kullanabilecekleri Red Points kazanabiliyor.

 

Vodafone Wellbeing Challenge ile çalışanları spor yapmaları için teşvik ediyoruz. Vodafone Grup’un tüm Vodafone ülkerini dahil ettiği etkinlikte bir ay boyunca en çok spor yapan ülke birinci seçiliyor. Dereceye girenlere çeşitli hediyeler veriyoruz. Örneğin; 100 km koşu yapan her çalışanımızın adına Vodafone Vakfına bağış yapılıyor. Global olarak 3500 çalışanın katıldığı Vodafone Wellbeing Challenge ile bu yıl dünyanın çevresinde 9 tur atılmış kadar spor yapmış olduk.

 

- Bu servisleri sunmaya neden başladınız?

 

Ekosistemimizdeki tüm bireylerin sağlığı ve güvenliğine büyük önem atfediyor ve oluşturduğumuz iş sağlığı ve güvenliği kültürü ile ülkemiz telekomünikasyon sektörüne liderlik ediyoruz. Önceliğimiz iş güvenliği bilinci ile sadece kendi çalışanlarımızın değil, ekosistemimizdeki tüm çalışanların sağlığını korumaktır. Sağlık ve refah düzeyi yüksek çalışanlar her zaman daha mutlu bireylerdir. Mutlu ve sağlıklı çalışanlar bizim en kıymetli varlığımızdır. Bu amaçlara ulaşmak için sağlıklı yaşam programları çok önemlidir.

 

- Bu servislere ne ekleyeceksiniz?

 

Önümüzdeki dönemde Corporate Wellbeing Programı ile daha detaylı daha enerjik bir hizmet sağlayacağız. Şu anda şirketimizin sağlık ve wellbeing haritasını çıkartıp, çalışanlarımızın bu konudaki taleplerini topluyoruz. Bu çalışmaya göre belirlediğimiz program ile çeşitli seminlerler, diyet programları, söyleşiler, farklı sağlık tetkikleri, outdoor etkinlikler gibi pekçok etkinlik planlıyoruz.

 

- Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete dönüşünü ölçümlüyor musunuz? Evetse sizin ölçüm sonuçlarınıza göre geri dönüş ne oldu?

 

Vodafone Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarına ilişkin çalışanlarımıza yönelttiğimiz ankette her yılyüksek skorlar alıyoruz. Örneğin; 2015 yılında şirketimizin %95’i Vodafone’da iş sağlığı ve güvenliğinin çok önemli olduğunu düşünüyor. Bu da iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanlarımızın memnuniyetinin en büyük göstergesidir.

 

Çalışanlarımızın daha sağlıklı bir hayat tarzı elde edebilmeleri için gerçekleştirdiğimiz pek çok sağlık ve refah projesi sayesinde çalışan memnuniyeti anketinde “well being” için olan skorumuzu 2014 yılında 2012 yılına göre %22 oranında artırdık.

 

- Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete ölçümlenemeyecek ne gibi pozitif geri dönüşleri olduğuna inanıyorsunuz?

 

Bu konuda İnsan Kaynakları’ndan sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay’ın düşüncelerini paylaşmak isteriz. “Çalışan mutluluğunu önemseyerek ve bu konu üzerinde çaba sarf ederek sadece çalıştığımız organizasyonun verimliliği ve karlılığını artırmanın ötesinde çok daha önemli bir amaca hizmet ettiğimizi düşünüyorum. Bu sayede mutlu ve üreten bireylerin oluşturduğu mutlu aileler, yaratıcı ve gelişen bir toplum olabilmek için kendi üzerimize düşeni yapmış oluyoruz.”