GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Wellness Sohbetleri: Hugo Boss

Bu ay Hugo Boss’a sorduk: Çalışanlarınızın sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için neler yapıyorsunuz?

-Şirketinizde çalışanların well-being yani esenliği için ne yapıyorsunuz?

- Spor Salonu üyelik sistemi ile çalışanlarımıza sembolik fiyatlar ile fitness yapma imkanı sunuyoruz. Üye olan tüm çalışanlarımızın önce vücut beden-kütle ölçümleri, vücut yağ ölçümleri ve postür analizi yapılarak gerekli çalışmalara başlanıyor. Fitness programları periyodik olarak kontrol ediliyor.
Fitness egzersizleri haricinde zumba ve salon derslerimiz ile çalışanlarımıza çeşitlilikler sunuyoruz.

Ayrıca şirketimizin kendi bünyesinde fizyoterapi ve rehabilitasyon merkezimiz bulunuyor. Bu merkez ile irtibat halinde çalışıyoruz. Rehabilitif hastaların devam eden tedavi süreçleri spor merkezimizden geçiyor.

Bunların yanında her yıl düzenli olarak düzenlediğimiz spor etkinliklerimiz var:

Her yıl kasım ayında başlayıp mayıs ayında biten ve 20 takımdan oluşan Hugo Boss Liga adında bir futbol ligimiz var.
Ayrıca, yine her yıl mayıs ayında düzenlediğimiz ve 13 branştan oluşan ( Futbol - Basketbol - Voleybol - Langırt - King - Masa Tenisi - Bilardo - Bisiklet - Atletizm - Satranç - Dama - Tavla ) Hugo Boss Olimpiyat Oyunlarımız var.

Şirketimizde ayrıca Sosyal Kulüpler olarak ( Bisiklet Kulübü - Dalış Kulübü - Atletizm Kulübü ) yıl içinde bir çok faaliyet düzenliyor.

20 - 25 kişilik bir koşucu takımımız ile her sene Türkiyede ve Avrupada yapılan büyük yarışlara katılıyoruz. Örneğin: İstanbul Maratonu, Runatolia Maratonu, Bozcaada Yarı Maratonu, Büyükada Koşusu, Chios Yarı Maratonu, Barcelona Yarı Maratonu, Berlin Yarı Maratonu gibi.

Şirket doktorumuz ile sağlıklı yaşam projeleri uyguluyoruz;

Örneğin, Sigara Bırakma Poliklinik uygulaması yapılıyor (2005 yılından beri)

Üretimde her vardiyada iki defa molalar haricinde anonsla "egzersiz saati" uyarısıyla tüm çalışanlar işi bırakıp birkaç dakika egzersiz yapıyorlar.

Bel / boyun okulu uygulaması yapılıyor; işe yeni giren herkes bu programa katılıyor; önce teorik sonra uygulamalı eğitim veriliyor. Burada iş ve ev hayatında bel ve boyun sağlığı eğitimi veriliyor; eğitim sonunda günlük hayatta yapması gereken egzersizleri gösteren bir kitapcık veriliyor.

Ayrıca, Şemsiye Kulübü adı ile; şiddet gören kadın çalışanlarımıza işyeri hekimlerimiz aracılığı ile psikolog ve avukat danışma yardımı sağlanıyor. Bu hizmet, diğerlerinden farklı olarak gizlilik çerçevesinde yürütülüyor.

-Bu servisleri sunmaya neden başladınız?

Bu hizmetlere başladık çünkü sirket anlayışımızda çalışanlarımızın yaşam kalitesini arttırmak bir felsefedir. Bu, fiziksel ve ruhsal anlamda gerçekleştirmek için çabaladığımız bir konudur. Spor merkezi ve Sağlık Birimi olarak bu hedefle çalışıyoruz.

-Bu servislere ne ekleyeceksiniz?

Çalışanlarımızın istekleri ve zamanın getirdiği yenilikler doğrultusunda kendimize uyan tüm aktiviteleri denemeye açığız.

-Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete dönüşünü ölçümlüyor musunuz? Evetse sizin ölçüm sonuçlarınıza göre geri dönüş ne oldu?

Bu projelerden pek çok olumlu geri dönüş aldık. Örneğin; Bel ve boyun rahatsızlıklarındaki vaka kayıtlarında ciddi oranda azalma gördük.

-Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete ölçümlenemeyecek ne gibi pozitif geri dönüşleri olduğuna inanıyorsunuz?

İş performansında artış, işe ve şirkete bağlılık, motivasyon, artan yaşam kalitesi, spor kültürünün geliştirilmesi ve yeni nesillere örnek olmak gibi olumlu geri dönüşleri olduğunuza inanıyoruz.