GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Wellness Sohbetleri: Experian

Bu ay Experian’a sorduk: Çalışanlarınızın sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için neler yapıyorsunuz?

 

-Şirketinizde çalışanların well-being yani esenliği için ne yapıyorsunuz?

Experian olarak, Experian Athletic Gold programımız ile çalışanlarımızı spora teşvik ediyoruz. Programımız, her çalışanın yıl boyunca sportif bir aktivite planlayıp, şirketin 1/3’inin katılımını sağlayarak puan kazanması esasına dayanıyor.

Katılımcılar, aktiviteye katılarak 1 altın puan, ekip ile orada bulunarak 1 altın puan, yapılan etkinlikte o aktivitenin yıldızı olduğunda da 1 altın puan kazanıyor. Her aktivite sonrasında puanlar hesaplanarak, şirket içinde tebrik notuyla birlikte sonuçlar duyuruluyor. Yılsonunda tüm puanlar toplanarak, ilk üçe giren adaylarımıza ödülleri veriliyor.

Bu programının yanı sıra sağlıkları için her yıl düzenli check-up yapılıp yapılmadığı yine insan kaynakları tarafından takip ediliyor.

Ayrıca Experian olarak, alanında uzman ve eğitimini yurt dışında tamamlayan diyetisyenimiz ile çalışanlarımızın yaşam kalitesini artırıyoruz, 2015 yılında da bir psikologla anlaşarak şirket çalışanlarımız için psikolog hizmeti başlatmayı planlıyoruz. Bunun yanında şirket doktorumuz çalışanlarımızın sağlığı ile ilgili olarak çalışıyor.

- Bu servisleri sunmaya neden başladınız?

Experian olarak standart İK uygulamalarımızın yanı sıra çalışanlarının mutluluk ve yaşam kalitesini daha da arttırmanın tek yolunun kişisel beden ve ruh sağlığını arttırmakla mümkün olacağına, bunun da ancak spor ve sosyal sorumluluk projeleri ile mümkün olabileceğine inanıyoruz. Experian Athletic Gold Program’ına Mart 2012’de başladık.Bunun için spor salonu üyeliği paketi sunup, zaman yönetimini çalışanlarımıza bırakmak yerine, şirket olarak bizde onlarla birlikte yol almamız gerektiğini düşündük. Farklı ülkelerdeki çalışmaları analiz ederek, araştırmalar yaptık. Esnek yan haklar bünyesinde yıllık spor merkezi üyelik paketleri sunuluyor, bu gerçekten çok güzel bir uygulama ancak gözlemlediğimiz, çalışanların yoğun iş ve özel yasam temposunda toplam yılda 2 ay gidebildikleriydi. Biz şirket olarak sporu kişisel gelişim planı kapsamına alarak çalışanlarımıza zaman yaratmak ve motive etmek için onlarla birlikte yol alıyoruz.

Ayrıca sunulan maaş paketleri, esnek yan haklar artık yeterli olmamakla birlikte şirketler daha inovatif çözümler arayışı içindeler. Experian olarak işte tam bu noktada günün 8 saatini işyerinde geçiren çalışanlarımızın sağlıklarını korumak, iş yerini daha keyifli hale getirerek dünyada kullanılan ortak dili, yani spor yapmak düşüncesinden yola çıkarak bu programı geliştirdik.

Program ile amacımız, her ay en az bir spor aktivitesi planlayarak, hem sağlıklarına katkıda bulunmak hem de motivasyon ve yetenek gelişimlerine katkıda bulunarak performanslarını arttırmak, yaşam kalitelerine katkıda bulunmak.(Vroom, 1964), Performans = f ( yetenek x motivasyon )

Bu uygulamamızın bu kadar başarılı olmasını sağlayan en önemli unsur basta genel müdürümüz olmak üzere tüm departman yöneticilerimizin desteğidir.

Bu servislere ne ekleyeceksiniz?

Bireysel düzeyde başladığımız ‘well being’ uygulamalarını online portal üzerinde kurulan social box’ta takım çalışması haline getirmeyi hedefliyoruz.

- Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete dönüşünü ölçümlüyor musunuz? Evetse sizin ölçüm sonuçlarınıza göre geri dönüş ne oldu?

Dünyada spor, ekip ve hedef belirleme gibi önemli iş becerilerini geliştirmek için kullanılıyor. Spor yapan kişiler yapmayanlar oranla daha mutlu oldukları ve iş hayatında ilişkilerin dengesi ve güven konusunda daha iyi oldukları ispatlanmış.

Bunun yanı sıra, çalışma hayatının stresine, yoğun nüfusun yaşadığı şehirlerdeki trafik yoğunluğu da eklenince insanların kendilerine daha az zaman ayırdıklarını ve spor salonuna gitmenin güçleştiğini söylüyorlardı. Experian olarak, onlar şirket hedeflerini yakalamak için yoğun çaba harcarken, biz de spor için ihtiyaçları olan zamanı yaratıp, çalışanlarımızın sağlıklarına dikkat ederek, onlar için takip ediyoruz. Gördüğümüz en büyük fayda daha mutlu ve verimli çalışan bir kültür, düşük turnover ve bunun iş sonuçlarımıza olumlu etkisi.

Tüm bu olumlu sonuçların ışığında bizim önerimiz iş yerinde spor ve sosyal sorumluluk uygulamalarını artırılıp, çalışanların şirket hedeflerine ulaşmak için yoğun çalışırken, şirketlerin de onların beden ve ruh sağlığını korumak için çalışması ve bunun sonuçlarının insan kaynakları olarak takibinin yapılarak performans değerlendirme sürecinde yetkinliklere etkisinin sağlanmasıdır.

- Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete ölçümlenemeyecek ne gibi pozitif geri dönüşleri olduğuna inanıyorsunuz?

Bu tarz projelerle, yoğun iş ve özel yaşam temposunu dikkate alan bir şirket olarak, sporu kişisel gelişim planı kapsamına alarak çalışanlarımıza zaman yaratma ve motivasyon sağlamak amacıyla onlarla birlikte yol alıyoruz. “Motivasyonunuz bizim için önemli, çünkü siz bizim için birer kıymetsiniz” diyoruz ve bunu hissettiriyoruz.

Şirket diyetisyenimizle birlikte çalışanlarımızın değerlerini gözlemleniyor, her yıl düzenli check-up yapılıp yapılmadığı insan kaynakları tarafından takip ediliyor. “Yoğun temponuzda unuttunuz ama sağlığınız bizim için önemli çünkü siz bizim için birer kıymetsiniz” diyoruz. Çalışanlarımız ‘enerji’ veya ‘para’ kaynağı değil, bizi güçlü kılan kıymetlerimizdir. Bu tarz projelerin yararını sektörün altında olan düşük personel devir hızı ile bir kez daha anlıyoruz.