GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Wellness Sohbetleri: Bilim İlaç

Bu ay Bilim İlaç'a sorduk: çalışanlarınızın sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri için neler yapıyorsunuz?

Şirketinizde çalışanların well-being yani esenliği için neler yapıyorsunuz?

Şirketimiz bünyesinde farklı dönemlerde çeşitli spor salonları ile kurumsal indirim anlaşmaları yaparak, çalışanlarımızın faydalanmalarını sağlıyoruz. SOSAKSosyal ve Sportif Aktivite Kurulu Çatısı altında sürekli veya belli dönemlerde aktif olan takımlar ve kulüpler oluşturduk. Bunlar arasında; Bilim İlaç Futbol Takımı, Bilim İlaç Atletizm(Koşu) Ekibi, Bilim İlaç Trekking Kulübü Bilim İlaç Balıkçılık Kulübü, Bilim İlaç Masa Tenisi Takımı ve Çalışan çocukları masa tenisi kulübü var.

Bunun yanında On-site eğitmen sistemiyle de çalışmalarımız oluyor. Bilim Gebze tesisimizin kurulumundan sonra spor salonumuzun açılışında dışarıdan bir spor eğitmeni getirilerek çalışanlarımız için antrenman programları hazırlandı. Merkez ofisimizde ise çalışanlarımızdan gelen talep üzerine Zumba Fitness eğitmeni getirilerek 3 ay süreyle ders verildi. Ayrıca yine profesyonel bir eğitmenle Bilim Gebze tesisimizde çalışanlarımızın çocukları için 3 yaz dönemi boyunca “masa tenisi yaz okulu” düzenlendi.

Bununla birlikte şirketimizde sağlıklı yaşam, beslenme gibi konularda “Ayın Konuğu” kapsamında, alanında uzman konuk konuşmacılar davet ederek bilgilendirme toplantıları düzenlemekteyiz.

Ayrıca Psikolojik Danışma Merkezimiz bünyesinde görev yapan İş Yeri Psikoloğumuz 2005 yılından itibaren hizmet vermektedir. İş yeri hekimlerimiz ise çalışanlarımızın rutin kontrolleri dışında da güncel hastalıklara ve korunma yollarına , sağlıklı yaşam yöntemlerine yönelik periyodik bilgilendirmeler yapmaktadır.

 

Çalışanlar için sunduğunuz bu servislere neden başladınız?

Şirket içindeki bu servisleri çalışan memnuniyeti ve şirket bağlılığını artırmak adına başlattık ve sürdürüyoruz.

 

Çalışanlar için sunduğunuz bu servislere yenilerini eklemeyi düşünüyor musunuz?

Çalışanlarımıza anket yaparak, yapılmasını istedikleri sportif aktiviteleri vekatılmak istedikleri kulüp varsa bildirmelerini, böylece istenen yeni aktivitelerin belirlenerek 2015 planına dahil edilmesi yönünde bir çalışma planlıyoruz. Ayrıca çalışanlarımız için tiyatro ve gösteri katılımları, happy hour gibi sosyal aktiviteler ve yine çalışanlarımızdan gelen talepler doğrultusunda sağlıklı yaşam, beslenme, nefes teknikleri gibi konularda konuk konuşmacılar davet ederek bilgilendirmek amaçlı “Ayın Konuğu” uygulamalarını devam ettirmekteyiz.

 

Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin şirkete dönüşünü ölçümlüyor musunuz? Sizin ölçüm sonuçlarınıza göre geri dönüş ne oldu?

Çalışan memnuniyeti anketinde sportif aktivite faaliyetlerini ve bu faaliyetler üzerindeki çalışan memnuniyetini ölçümlüyoruz. Çalışanlarımız, anketler aracılığıyla mevcut uygulamalarlailgili görüşlerini ve önerilerini açıklayabildikleri gibi konuyla ilgili gelişmeye açık alanlarla ilgili olarak da düşüncelerini paylaşırlar.

Çalışanlar için yapılan bu tarz projelerin, şirkete ölçümlenemeyecek ne gibi pozitif geri dönüşleri olduğuna inanıyorsunuz?

Her kademeden farklı pozisyonlarda görev yapmakta olan çalışanlarımızdan gelen geribildirimlere kulak vererek yapacağımız aktivite planlarını bu yolla şekillendiriyoruz. Çalışanlarımızın iş-özel hayat dengelerini sağlamalarına yönelik, şirketimizin hassasiyetini gösteren uygulamaları olması dolayısıyla bu çalışmalarımız paydaşlarımız tarafından takdir edilmektedir. Bu haliyle, Bilim İlaç ’ın Değerlerini, İlkelerini ve İK Politikasını desteklemekle birlikte çalışanların motivasyon ve bağlılıklarına önemli katkılar sağlamaktadır. Farklı birimlerden çalışanlarımız bir araya gelerek, birbirlerini iş dışındaki sosyal yaşamlarında da tanıma fırsatı bulmakta ve böylece büyük bir aile olduğumuz duygusunu pekiştirmektedir. Ayrıca spor yapıyor olmak (özellikle ekip sporları) ekip çalışmasını , sorumluluk almayı ve iletişim gücünü arttırmakta, bu da iş yaşamında çalışan verimliliği üzerinde pozitif etki oluşturmaktadır.