GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Trekking Severler İçin 10 Manzaralı Yürüyüş Yolu

Manzara eşliğinde trekking yapmak isteyenler için Fethiye'den Kapadokya'ya ülkemizin en güzel yürüyüş yollarını listeledik.

1. Likya Yolu (Fethiye)
En popüler yürüyüş rotalarından birisi olan Likya Yolu Fethiye’den başlayıp Antalya’ya kadar devam eden 540km’lik bir yürüyüş yoludur. Yol üzerindeki çeşitli pansiyon ve kamp alanları trekking severlere keyifli manzara eşliğinde konaklama olanağı sağlamakta.


2. Köprülü Kanyon (Antalya)
Antalya’nın kuzeydoğusunda merkeze 85km uzaklıkta bulunan Köprülü Kanyon Türkiye’nin en uzun kanyonudur ve vadi manzarası eşliğinde trekking severlere keyifli bir yürüş olanağı sunar.


3. Ihlara Vadisi (Kapadokya)
Kapadokya’da bulunan Ihlara Vadisi, Hasan Dağı’nın aktif bir yanardağ olduğu zamanlarda püskürttüğü lavlar sonucunda oluşan bir vadi. Melendiz Çayı’nın eşsiz güzelliği ile birlikte bu yürüyüş yolu trekking severlere doğa ile iç içe bir yürüyüş deneyimi yaşatır.


4. Kaira Yolu (Muğla Aydın)
Muğla ve Aydın illerini kapsayan Türkiye’nin en uzun mesafeli -820 km- trekking rotası olan Kaira Yolu uluslararası standartlara göre işaretli ve levhalandırılmıştır. Ege’nin el değmemiş koyları ve köylerinden geçen bu rota trekking severler için güzel bir seçim olabilir.


5. Kaz Dağları (Balıkesir Çanakkale)
Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kaz Dağları, zeytin bahçeleri, kızılçam ve daha da yükseklerde ormanlarla kaplı yürüyüş rotalarından oluşur. Oksijen bakımından Türkiye’nin en zengin dağlarından biridir. Kaz Dağları Milli Park’ı içerisinde birçok parkur bulunmakla birlikte trekkingciler kendi rotalarını da belirleyebilirler.


6. Macahel (Artvin- Gürcistan)
Artvin’in Borçka ilçesinden Gürcistan’a kadar yayılan vadi olan Macahel, Karadeniz Bölgesinin gür ormanları ve doğal güzellikleri ile birlikte keyifli bir yürüyüş imkanı sunar.


7. Aladağlar (Kayseri – Adana – Niğde)
Kayseri- Adana – Niğde illeri arasında bulunan Aladağlar, derin vadileri, eşsiz zirveleri, dik ve sarp buzul kayalıkları, mağaraları, görkemli kanyonları, yüksek platoları, doğal manzarası, ormanları ve şelaleleriyle bir doğa cennetidir.

8. Erikli Yaylası (Yalova) 
Erikli yaylası Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bulunur. Kestane, karaağaç, ıhlamur, göknar ve elma ağaçlarıyla dolu bu yürüyüş parkurunun en önemli özelliği, kenarından yürüdüğünüz Erikli Deresi üzerinde pek çok şelale olmasıdır.


9. Gökçeada
Türkiye’nin en büyük adası ünvanına sahip olan Gökçeada, doğal trekking parkurlarına da sahip. Asırlardır adanın doğal ortamında özgürce yaşayan İmroz koyun ve keçilerince içgüdüsel bir şekilde oluşturulmuş patikalar, trekking severler için oldukça keyifli bir deneyim yaşatır.


10. Uludağ (Bursa)
Popüler kış spor merkezi olan Uludağ, özellikle yazın trekking yapanlar tarafından çokça tercih edilir. Çeşitli parkurlar, kamp alanları ve eşsiz doğal güzelliğiyle yürüyüş yapmak için güzel bir alternatif olabilir.