GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Sizi Şimdi Harekete Geçirecek Giyilebilir Teknolojiler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık aksesuarlarımız bizi harekete geçirecek!

Şirkette, çalışırken bütün gün oturuyoruz, hareket alanımız ve hareket edebileceğimiz zamanlar maalesef ki kısıtlı. Hatta bazen zamanımız olsa bile harekete geçmeyi erteliyoruz. Bize hareket etmeyi hatırlatan motive edici şeyler olsa ne güzel olurdu değil mi?

İşte giyilebilir teknoloji dediğimiz teknolojik aletler tam da bunun için yapılmış. Akıllı telefonunuzla senkronize edebildiğiniz akıllı bileklikler gün içindeki bütün fiziksel aktivitelerinizi, ne kadar hareket ettiğinizi, kaç kalori yaktığınızı ya da kaç adım attığınızı ölçebiliyor. Bir çok çeşidi olan bu giyilebilir teknolojik aletlerin pazarı da gittikçe büyüyor: 2014 yılında 8 milyar dolarlık bir pazardan bahsedilirken, 2018 yılında 101 milyar dolarlık bir pazara ulaşılacağı tahmin ediliyor.

Şirketler de çalışanlarını hem motive etmek hem de sağlık giderlerini düşürmek için giyilebilir teknolojilerden faydalanıyorlar. Çünkü sanılanın aksine giyilebilir teknolojiler sağlık giderleri ile ya denk ya da daha ucuza denk geliyor. Örneğin, Amerikada bir şirketin kişi başı harcadığı yıllık sağlık ve spor giderleri 330$ civarında seyrediyor. Giyilebilir teknolojierin kullanıldığı bir program ile bu sayının 110$ daha azaltacağı düşünülüyor. Siz de şirketinizdeki çalışanlarınızı motive etmek ve sağlık giderleriniz azaltmak için bütçenize uygun bir akıllı bileklik seçebilirsiniz!

 

Giyilebilir teknolojilerin nasıl bir programla uygulanacağı, ya da şirket için hangi akıllı bilekliğin seçileceği şirketin kendi yapısal özelliklerine göre seçiliyor. Şirketler programlarını ve bilekliklerini, kendi çalışanlarının ilgi ve ihtiyaçlarına, fabrika ya da şirket ortamına ve tabii ki bütçelerine göre seçiyor. Bütçeler genel olarak bir kısmını şirket, bir kısmını ise çalışanın kendisi verecek şekilde organize edilmiş.