GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Kepler-452b ve Oturan Ölümlüler

Otur otur nereye kadar, tamam ama ne yapabilirim diyorsanız tam size göre bir içerik hazırladık.

İnsan olduğumuz için üretkenlik potansiyelimizin her gün %11 ila %14’ünü boşa harcıyoruz. Haber okuyoruz. Yandaki çalışma arkadaşımızın gösterdiği son Yiğit Özgür karikatürüne sağlam bir kahkaha kopartıyoruz. Akşam yemeğini ya da bir sonraki tatilimizi hayal ediyoruz. Gözlerimiz açıkken hayal kuruyoruz. Bu arada gün gelip geçiyor ve eğer Kepler-452b’li insan kılığındaki uzaylılardan değilseniz bunu durdurmak için yapacak pek de bir şey bulunmuyor.

İşin acıklı kısmı şu; araştırmalar gösteriyor ki her sağlık problemi bu potansiyeli yaklaşık %3 eritiyor. Gece geç mi yattınız? İndirin bir üç. Dün arkadaşlarla rakıyı fazla mı kaçırdınız? Bir üç daha gitti. Klima açık kaldı ve sabah boğaz ağrısı ile mi kalktınız? Hop, üç daha keselim.

Olayı biraz daha ajitasyona götürmek isteyecek olursak bu araştırma içinde normal bir bireyin gün içinde 10 ila 12 tane bunun gibi minik sağlık problemleri ile uyandığını; bu nedenle de günlük potansiyelinin yalnızca yarısını kullanabildiğini gösteriyor.

Peki ne yapalım? Dağa çıkıp her gün keçi peyniri mi yiyelim? Hayır. Ancak küçük adımlarla alınabilecek çok yol var.

Yarım saatte bir yerinden kalkıp bir dakika olsun yürümenin sağlık üzerinde muazzam etkileri olduğu anlaşılmış. Bir spor salonunda spor yapmak ya da sabah erken kalkıp yürüyüşe gitmek zor geliyor; iş çıkışı da enerji ya da vaktiniz kalmıyorsa üzülmeyin. Çünkü yarım saatte bir yerinden kalkıp bir dakikalığına dolaşmanın etkilerinin günde yarım saat yürüyüş yapmaktan bile iyi olduğu kanıtlanmış!

Siz bugün hangi minik adımı atacaksınız?

Kaynak: Forbes