GERİ BLOG

ÖNCEKİ
YAZI

Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Bahar sonunda geldi çattı, ve hepimizi aldı bir yorgunluk. Peki bu yaşadığımız gerçek yorgunluk mu, geçmesi için ne yapmalıyız her şey bu içerikte!

Aylar bahar ayları olunca bir yorgunluk çökmüyor değil! Hormonlarınız ve ruhunuz “kalk gidelim” derken vücudunuz; “biraz daha otur nereye gidiyorsun” diyor sanki...Halbuki doğa, ağaçlar, çiçekler canlanıyor! Biz neden yorgunluk çekelim? Şimdi bizim için de canlanma vakti! Hem biz ne kara kışlar gördük, pes etmedik, bahar yorgunluğu mu bizi pes ettirecekmiş! :)

http://25.media.tumblr.com/5712c515c72c26834a5a9258f469518c/tumblr_mkbtq25hhj1r2u8sso2_r1_500.gif

Halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk, yataktan bir türlü kalkamamak bahar yorgunluğunun başlıca belirtileri. Bu aylarda sizin ya da çalışanlarınızın böyle şikayetleri varsa, çalışanlarınız işe geç kalıyor ya da bahar yorgunluğu belirtileri gösteriyorlarsa bu yazıyı okumaya devam edin :) Çünkü az sonra bahar yorgunluğuyla nasıl baş edeceğinizi öğreniyor olacaksınız!

http://cdn.makeagif.com/media/6-29-2015/zWYEyP.gif

Aklımızdan çıkarmamız gereken ilk şey; sporun insan vücudunu yorduğu; çünkü aksine ağır sporlar dışında spor yapmak, gün içinde en az yarım saat yürümek ya da bisiklete binmek vücudunuzu aktif tutar. Bu tip hafif fiziksel aktiviteler sizi yormak yerine daha fazla enerji üretmenizi sağlayacaktır. Bu aktiviteleri şirketinizle yapmak ise hem motivasyon hem de enerji kaynağı olacaktır.

Sporun dışında vücuda giren vitaminlerin de enerjiniz için önemi büyük. Yeterli vitamin alabilmek için sebze ve meyve tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Taze meyve ve sebzelerden mevsim geçişlerinde bol bol tüketmek sizi zinde tutacaktır! Beslenmenin sağlıkla ne kadar yakından ilgili olduğunu bilmeyeniniz yoktur sanıyoruz, tıpkı günlük su tüketiminin önemi gibi! Uzmanlar bahar aylarındaki baş ağrılarının çoğunun sebebinin vücudun susuz kalması olduğunu söylüyor. Vücudun susuz kalması ayrıca metabolizmayı yavaşlatan baş sebeplerden biri.

http://giantgag.net/wp-content/uploads/2014/03/funny-kid-tries-to-drink-water-from-hose-fail-gif-01.gif

Tüm bunların dışında yorgunluktan korunmak için çalışma ve dinlenme zamanlarınızı düzenlemeniz yararınıza olacaktır. Çalışma ortamınızın ışığının, havalandırmasının ve ısısının iyi olması hem çalışma motivasyonunuzu olumlu etkiler hem de kendinizi iyi ve dinlenmiş hissetmenizi sağlar!

Çok güzel bir bahar olması dileklerimizle!